AISA District 8 Art Show Awards & Recipients

The AISA District 8 Art Show was this past Friday, March 1. Below is the list of awards and recipients. First place pieces from District will go to the AISA State Art Show in Montgomery on April 17. All the pieces are on display in the Explorium.
Kindergarten-1st Grade
Waterbase:            
1st place:  Charlie Campbell          
2nd place:  Joscelyn Cordova
 
Drawing (non-color):                 
2nd place:  Mills Marcoux
HM:  Zoe Datcher
 
Drawing (color):                 
1st place:  Camille Brown   (Best of Show)
2nd place:  August Glass
 
3-D Arts:                 
3rd place:  Lizzy Doyle
 
Collage/Mixed Media:                 
1st place:  Demi Watkins
2nd place:  Evelyn Kim
 
2nd Grade - 3rd Grade
Painting:                 
HM:  Tyler Pugatch
HM:  Cameron Bedsole
 
Waterbase:               
1st place:  Bella Whipple
3rd place:  Lillian Joiner
 
Drawing (non-color):                 
1st place:  Ayaan Bhamani
2nd place:  Miles Reid
 
Drawing (color):                 
1st place:  Johnny Ellis
3rd place:  Mary Coulbourne Smith
 
3-D Arts:                 
HM:  Will Saint
HM:  Oliver Cantrell
 
Photography:         
1st place:  Johnny Ellis

4th Grade - 6th Grade
Painting:                  
HM:  Powell Fry
 
Printmaking:           
1st place:  Cameron Samford
2nd place: Abigail Wurst
 
Drawing (non-color):                 
1st place:  Julia Rosensteil
2nd place:  Isabell Viles
 
Drawing (color):                 
1st place:  Emma Dunn
2nd place:  Harper Brietenfeld
 
Photography:         
2nd place:  Lua Markert
 
Collage/Mixed Media:                 
3rd place:  Sophia Self
        
 
7th Grade - 9th Grade
Painting:                 
1st place:  Isabella Kulczycka                                 
HM:  Julia Downs
 
Drawing (non-color):                 
HM:  Lauren Gardner
             
Drawing (color):                 
2nd place:  Lai’ana Reeves                   
 
Photography:         
1st place:  Maggie Langloh
3rd place:  Sydney Schneider
 
Collage/Mixed Media:                 
3rd place:  Josie Ellis
 
 
Other participants at District:  Meier Reeves, Elam Gibson, Millicent Wurst, Holman Gray, Thomas Langloh, Aoife Martin, Bettie Kerr, Teddy Oates, Lily Naylor, Norah Roller, Maggie Bearden
Back
Founded in 1950 and located in downtown Birmingham, Alabama, Advent Episcopal School is a coeducational, college-preparatory day school for students grades Pre-Kindergarten through 8th.